Kitajska se je s prvo izstrelitvijo 18 satelitov Qianfan, ki so del ambicioznega projekta izgradnje megakonstelacije za širokopasovni internet, podala v tekmo za prevlado v vesoljskem internetu. Ta poteza predstavlja nov izziv za ameriški Starlink, ki ga vodi SpaceX, in nakazuje Kitajsko ambicijo, da prevzame vodilno vlogo v zagotavljanju globalne satelitske internetne povezljivosti.
Tisoč jader proti Starlinku: Tehnološki dvojčki z različnimi cilji
Podobno kot sateliti Starlink imajo tudi kitajski sateliti Qianfan plosko zasnovo, ki omogoča enostavno pakiranje in izstrelitev več satelitov hkrati – trenutno jih lahko z eno raketo v vesolje odleti 18. To nakazuje, da so Kitajci pri razvoju svoje megakonstelacije uporabili podobne tehnološke pristope kot SpaceX, ki je pionir na tem področju.
Kitajska megakonstelacija Tisoč jader, ki jo razvija podjetje Shanghai Spacecom Satellite Technology (SSST), od Starlinka razlikuje po svojih ciljih. Medtem ko Starlink stremi k zagotavljanju globalnega internetnega dostopa, naj bi Tisoč jader sprva nudil storitve predvsem kitajskim uporabnikom in državam znotraj kitajskega interesnega območja.
Kitajski vesoljski vzpon: Dve megakonstelaciji v razvoju
Kitajska vlada se že dolgo zanima za razvoj lastnega satelitskega omrežja, ki bi lahko konkuriralo Starlinku, in trenutno sta v teku dva velika projekta. Prvi je Qianfan – Tisoč jader, ki naj bi sčasoma štel več kot 14.000 satelitov. Drugi projekt, Guowang ali “nacionalno omrežje”, podpira kitajska centralna vlada in naj bi imel 13.000 satelitov. Čeprav za Guowang še ni bila izstreljena nobena vesoljska plovila, je prvi projekt Qianfan – Tisoč jader že na dobri poti z izgradnjo tovarne v Šanghaju, ki lahko proizvede do 300 satelitov na leto.
Letos naj bi v vesolje izstrelili 108 satelitov, 18 satelitov na eno izstreljeno raketo, do konca prihodnjega leta naj bi jih nad zemljo krožilo že 648 satelitov omrežja Qianfan.
Izzivi in priložnosti kitajskih megakonstelacij
Kitajske megakonstelacije se soočajo s številnimi izzivi, vključno z zagotavljanjem zadostne izstrelitvene zmogljivosti, pridobivanjem potrebnih frekvenc in soočanjem s konkurenco drugih ponudnikov satelitskega interneta. Vendar pa ponujajo tudi številne priložnosti, kot so izboljšanje internetne povezljivosti na podeželskih območjih, krepitev kitajskega vpliva v svetu in podpora kitajskim vojaškim silam.
Vzpon kitajskih megakonstelacij bo nedvomno imel velik vpliv na globalno vesoljsko industrijo. Povečana konkurenca bi lahko privedla do znižanja cen satelitskih internetnih storitev, kar bi koristilo potrošnikom po vsem svetu. Poleg tega bi lahko kitajski projekti spodbudili razvoj novih tehnologij in inovacij na področju satelitskih komunikacij. Čeprav je prihodnost kitajskih megakonstelacij še negotova, je njihov potencial ogromen. Če bodo Kitajci uspešni pri uresničevanju svojih ambicij, bi lahko Tisoč jader in Guowang postala pomembna igralca na globalnem trgu satelitskega interneta in izzvala prevlado Starlinka.