Svet se je za trenutek ustavil. Ne zaradi kibernetskega napada, temveč zaradi drobne napake v programski opremi, ki je sprožila verižno reakcijo globalnih razsežnosti. CrowdStrike, varuh digitalnega sveta, je nenamerno postal njegov krvnik.
Napaka v nadgradnji njihove varnostne rešitve je povzročila, da so se računalniki, ki temeljijo na operacijskem sistemu Windows, začeli sesuvati kot domine. Letališča so obstala, blagajne so utihnile, televizijski zasloni so potemneli. V Sloveniji Krka, letališče Brnik, tudi Ryanair in EasyJet sta prizemljila svoja letala, Sky News je prekinil oddajanje. Lahko bi naštevali ure in ure, kje vse je usekalo. Tudi pri naših sosedih Hrvatih, kjer se je skoraj sesul zdravstveni IT sistem. Svet je postal tišji, počasnejši, bolj analogen.
Milijarde evrov izpuhtevajo vsako uro, a prava cena je neizmerljiva. Ljudje so ujeti v letaliških terminalih, bolnišnice se borijo z ohromljenimi sistemi, podjetja izgubljajo posle. Vsak sesut računalnik je opomnik, kako krhka je naša digitalna civilizacija.
Tehniki bodo delali dan in noč, da bi ročno popravili vsak prizadeti sistem. Vsak popravljen računalnik bo majhna zmaga v globalni bitki proti času. Medtem ko se svet počasi vrača v normalnost, je ostalo vprašanje: ali smo pripravljeni na naslednjo napako v sistemu? Ali bomo znali živeti v svetu, kjer lahko drobna programska napaka ustavi svet?
Ta dogodek je bil streznitev, opomin, da moramo biti bolj previdni, bolj pripravljeni. Ker v digitalni dobi lahko tudi najmanjša napaka povzroči največjo katastrofo.