Evropska komisija je sprožila pravni postopek proti družbenemu omrežju X, prej znanemu kot Twitter, zaradi domnevnih kršitev evropskega akta o digitalnih storitvah (DSA). Glavne obtožbe vključujejo zavajanje uporabnikov z modrimi kljukicami, netransparentnost pri oglaševanju in omejevanje dostopa do podatkov za raziskovalce.
Modre kljukice: Simbol zaupanja ali zavajanja?
Eden ključnih spornih elementov so modre kljukice, ki so bile nekoč namenjene preverjanju pristnosti uporabnikov, zdaj pa so postale plačljiva storitev. Komisija trdi, da ta praksa zavaja uporabnike, saj lahko vsakdo pridobi modro kljukico, ne glede na svojo identiteto ali verodostojnost. To ustvarja okolje, kjer je težko razlikovati med pristnimi in lažnimi računi, kar lahko vodi do širjenja dezinformacij in manipulacij.
Nepregledno oglaševanje in omejen dostop do podatkov
Poleg tega Komisija očita X-u, da ne zagotavlja zadostne preglednosti pri oglaševanju. Podjetje naj bi oteževalo dostop do arhiva oglasov in ne omogočalo ustreznega nadzora nad morebitnimi zlorabami. Prav tako naj bi omejevalo dostop do javnih podatkov za raziskovalce, kar onemogoča neodvisno analizo in nadzor nad delovanjem platforme.
Muskove obtožbe o nezakonitem dogovoru
Elon Musk, največji posamični lastnik X-a, je ostro kritiziral Evropsko komisijo in jo obtožil, da je podjetju ponudila nezakonit dogovor. Po njegovih besedah bi Komisija X-u odpustila kazni v zameno za cenzuro uporabnikov brez njihove vednosti. Musk trdi, da je X edina platforma, ki je zavrnila ta dogovor, medtem ko so ga druge sprejele.
The European Commission offered 𝕏 an illegal secret deal: if we quietly censored speech without telling anyone, they would not fine us.
— Elon Musk (@elonmusk) July 12, 2024
The other platforms accepted that deal.
𝕏 did not. https://t.co/4lKsaRsYoA
Posledice in nadaljnji koraki
Evropska komisija je X-u dala možnost, da se odzove na obtožbe. Če se kršitve potrdijo, bi podjetju lahko grozila visoka globa, ki bi lahko znašala do 6 % njegovih globalnih prihodkov. Ta primer ima lahko daljnosežne posledice za družbena omrežja in njihovo delovanje v Evropski uniji. Lahko bi spodbudil strožji nadzor nad platformami in uvedbo novih pravil za zaščito uporabnikov ter zagotavljanje transparentnosti in odgovornosti.
“Spor med Evropsko komisijo in X-om odpira pomembna vprašanja o vlogi in odgovornosti družbenih omrežij v sodobni družbi. Gre za spopad med interesi podjetij, ki želijo maksimirati dobiček, in interesi uporabnikov, ki pričakujejo varno in transparentno okolje za komunikacijo in izmenjavo informacij. Izid tega spora bo imel pomemben vpliv na prihodnost digitalnih storitev in pravice uporabnikov v Evropski uniji.”
S.Š., Tehnoblog.si